Trabzon Kanser Cerrahisi


Yutulabilir Mide Balonu

Yutulabilir mide balonu (elipse) nedir?

Yutulabilir mide balonu, obezite tedavisinde kullanılan bir uygulamadır. Cerrahi ve girişimsel işlem gerektirmeden sadece kapsülün bir bardak su ile yutulmasıyla yapılan bir işlemdir.  Mideye yerleşen balon tokluk hissi oluşturmakta ve besinlerin mideden geçiş hızını yavaşlatarak iştah seviyesini düşürmektedir. Balon mide yerleştikten sonra süreç başlamakta, diyetle birlikte gözle görülür bir kilo kaybıyla estetik fayda elde edilmiş olacaktır. Klasik bir mide balonu anestezi gerektiren endoskopik bir işlemle mideye yerleştirilirken, ‘hap balon’ yutulduktan sonra kendiliğinden açılarak işlevini yerine getirmektedir. Yutulmadan önce kapsül formunda olan mide balonu, su ile kolayca yutulur. Balon midenin geniş bir alanı kaplayarak az miktarda yemek yedikten sonra tokluk hissi oluşturur.

Yutulabilir mide balonunun avantajları nelerdir?

Anestezi ve cerrahiye gerek kalmadan mideye kendiliğinden yerleşmesi.

Fonksiyonel olarak görevini tamamladığından vücuttan kendiliğinden dışkı yoluyla atılır.

Cerrahi ve girişimsel işlem gerektirmediği için hastanede yatmaya gerek yoktur.

Komplikasyon oranı son derece düşüktür.

Elipse (yutulabilir mide balonu) kimlere uygundur?

Vücut kitle endeksi (BMI) 27’nin üzerindeyse, uzun süreli kilo vermeye yardımcı olmak için yutulabilir mide balonu kullanılabilir. 18-65 yaş arasındaki aşırı kilolu kişilere uygulanması önerilmektedir. Ayrıca tip 2 diyabet veya yüksek tansiyon gibi diğer sorunların önüne geçebilmek daha güvenli olan yutulabilir mide balonu tercih edilmektedir.

Allurion elipse yutulabilir mide balonu Trabzon ve bölgemizde sadece Op. Dr. Serkan TAYAR tarafından uygulamaktadır.

Yutulabilir mide balonu nasıl uygulanır?

Hastane ortamında 20 dakikalık bir sürede gastroenteroloji uzmanı kontrolünde uygulama gerçekleştirilir. Kapsül su ile yutulur. Kapsül mideye girdikten sonra 550 ml su ile şişirilir. Balon midede açıldığında işlem bitmiş olacaktır. Balonun mideye düzgün bir şekilde yerleşip yerleşmediği röntgen ile kontrol edilir. Çoğu kişi balonu sorunsuz bir şekilde yutabilmektedir. Ancak balonu yutmakta güçlük çekenler için yardım gerekebilmektedir.

 

Trabzon yutulabilir mide balonu

Trabzon elipse mide balonu

Trabzon mide balonu uygulaması doktoru