Trabzon Kanser Cerrahisi


Gastric Bypass (Şeker Ameliyatı)

Gastrik By-Pass (R-YGB) ameliyatı nedir?

Laparoskopik Gastrik By-Pass (R-YGB) cerrahisi kombine tip ameliyatların en sık uygulanan tipidir. Gastrik Bypass obezite cerrahisinde başarılı sonuçları ile dikkat çeken yöntemlerden biridir. Bu ameliyatla mide hacmi küçültülürken besinlerin emilimi ince bağırsakta kat edilen yol kısaldığı için azalmaktadır.

Midenin başlangıcında ki kısım, yaklaşık 30-50 cc kalacak şekilde geri kalanından ayrılır. İnce bağırsakların bir kısmı da bypass edilerek yeni oluşturulan küçük mideye bağlanır. Bu şekilde hastalar çok daha küçük porsiyonlar ile hızlı bir şekilde doyma hissine ulaşırlar. Aynı zamanda da alınan yüksek kalorili besinlerin önemli bir kısmının emilimi engellenir.

Laparoskopik Gastrik By-Pass (R-YGB) cerrahisi ile etkin ve kalıcı kilo kaybı sağlanır. Hastalar sadece hacim kısıtlayan ameliyatlara benzer şekilde, küçültülmüş yeni mide poşları nedeniyle çok daha küçük porsiyonlar ile hızlı tokluk hissine ulaşmaktadırlar.

Gastrik Baypass Nasıl Uygulanır?

Gastrik bypass ameliyatı, obezite olan kişilerin kilo vermelerine yardımcı olmak için kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntem, mide ve ince bağırsağın bir bölümünü birleştirir ve bu sayede insanlar daha az yemek yemek zorunda kalırlar. Gastrik bypass ameliyatı, açık ve laparoskopik olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilir.

Laparoskopik cerrahi: Laparoskopik cerrahi, daha az dokuya dokunarak yapılır ve daha az iz bırakır. Bu yöntem, mide bölgesine daha küçük kesi yapılarak gerçekleştirilir ve laparoskopik aletler kullanılarak yapılır. Mide parçası, küçük bir torba şeklinde kesilerek, ince bağırsağın bir bölümü ile birleştirilir. Bu sayede, insanlar daha az yemek yemek zorunda kalırlar ve kilo vermeyi daha kolay hale getirir.

Gastrik bypass ameliyatı, ciddi bir cerrahi olduğu için, kişinin genel sağlık durumu ve obezite seviyesi dikkate alınarak yapılır. Ameliyat öncesi ve sonrasında, kişinin diyeti ve egzersiz programı da değiştirilir. Bu yöntem, obezite olan kişilerin kilo vermelerine yardımcı olmak için etkili bir seçenek olabilir, ancak cerrahi girişimlerin her zaman riskleri vardır ve kişinin sağlık durumu dikkate alınarak yapılması gerekir.

Trabzon ilinde Op. Dr. Serkan TAYAR tarafından gastric by pass yani şeker ameliyatı yapılmaktadır.

 

Trabzon diyabet cerrahisi

Trabzon gastrik bypass

Trabzon şeker ameliyatı doktoru

Trabzon obezite cerrahisi