Trabzon Kanser Cerrahisi


Kasık Fıtığı Cerrahisi

Kasık Fıtığı Nedir?

Direkt, indirekt ve femoral denilen üç tipi mevcuttur. Genelde üç tip de birbirine benzer ama indirekt olanı her yaşta görülebilir ve testis torbasına kadar inebilme potansiyeli mevcuttur.

Direkt kasık fıtığı ise genelde karın duvarının zayıfladığı orta ve ileri yaşlarda görülür. Femoral fıtık ise diğer tiplere göre daha nadir olarak ortaya çıkar. Her üç tipin tedavisinde aynı ameliyat yapılır.

Kasık fıtığı genelde zararsızmış gibi görünse de doktorunuz sizi muayene ettikten sonra genellikle ameliyat önerecektir. Çünkü fıtığın sıkışması ve sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar göz korkutucu ve hatta hayatı tehdit edici olabilir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık ameliyat yönteminde fıtığın olduğu kasığa 6-7 cm’lik bir kesi yapılır ve buradan girilerek fıtık içindeki organlar karın içine atılır ve yırtık bölgenin üstü dikilir. Çoğunlukla dokular zayıf olduğundan dolayı bu dikilen bölgenin üzerine ayrıca sentetik bir fıtık yaması (Mesh) yerleştirilir. Bu yamalar vücudun nadiren reaksiyon gösterdiği materyallerden yapılmıştır.

Son zamanlarda artık dikişe de gerek göstermeyen, kendiliğinden yapışan yamalar kullanılmaktadır. Laparoskopik (kapalı)  ameliyatta ise 3 adet küçük delikten girilerek bir ince kamera vasıtasıyla fıtık bölgesine ulaşılır ve fıtığın içi boşaltıldıktan sonra aynı açık ameliyattaki gibi yama konulur. Açık ve kapalı ameliyatta birbirinin benzeri işlemler yapılır ama açık ameliyata göre kapalı ameliyat daha konforlu ve ağrısızdır.

 

Trabzon kasık fıtığı ameliyatı doktoru

Trabzon fıtık ameliyatı doktoru