Trabzon Kanser Cerrahisi


Meme Kanseri Cerrahisi

Meme cerrahisi nedir?

Son yıllarda görülme sıklığı artan ve daha genç yaşlarda da rastlanan meme kanseri ameliyatları için gelişmiş uzmanlık alanına meme cerrahisi denmektedir. Meme cerrahisi bu konuda uzmanlaşmış genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Meme cerrahisi bölümünde ne yapılır?

Meme cerrahisi bölümünde meme kanseri cerrahisi, memenin cerrahi hastalıklarının tedavileri yapılır. Meme kanseri genel cerrahi uzmanları tarafından cerrahi yöntemle  tedavi edilebilir. Erken evrede yakalanan meme kanseri vakalarında meme kaybı olmadan, gelişmiş tekniklerle yayılımı önceden tespit edilerek önlem alınabilmekte ve kanserli kitleye yani tümöre direkt olarak müdahale yapılabilmektedir.

Meme koruyucu cerrahi

Memede bulunan tümörlü alanın sağlam cerrahi sınırla çıkarılması işlemidir.Küçük bir kesiyle meme bütünlüğü korunmuş olur.

Meme Koruyucu Cerrahi Hangi Hastalara Uygulanabilir?

Meme koruyucu cerrahi, meme cerrahisinde uygulanabilen güncel bir yaklaşımdır. Meme görüntüsü bozulmadan gerçekleştirilebildiğinden meme koruyucu cerrahi, şartlarını sağlayan hastalar için öncelikli tercih sebebidir. Hastanın durumu meme cerrahisi uzmanı tarafından değerlendirilerek bu tedavi yöntemine karar verilmektedir. Meme koruyucu cerrahinin uygulanabilmesi için gereken şartlar şunlardır:

*Memede bulunan kanser uzak dokulara metastaz (sıçrama) yapmamış olmalıdır.

*Hastanın aile öyküsünde meme kanseri öyküsü bulunmamalıdır.

*Memede bulunan kitlenin veya memenin boyutu meme koruyucu cerrahi için uygun olmalıdır. (Kitle çapı 5 cm’den küçük olmalıdır.)

*Hasta, radyoterapi (ışın tedavisi) almaya uygun bir hasta olmalıdır.

*Memedeki kanserin türü meme koruyucu cerrahi için uygun olmalıdır.

*Memede yaygın mikrokalsifikasyonlar (kireç çökeltileri) bulunmamalıdır.

Meme cerrahisine hangi doktor bakar?

Meme cerrahisi ameliyatlarını meme hastalıkları ve meme kanseri tedavisi yapan genel cerrahi uzmanları yapmaktadır. Op. Dr. Serkan TAYAR bu konuda uzmanlaşmış Trabzon ilinde meme cerrahisi yapan genel cerrahi uzmanıdır.

**Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Trabzon meme kanseri doktoru

Trabzon meme cerrahisi