Trabzon Kanser Cerrahisi


Tiroid Kanseri Cerrahisi

Tiroid Kanseri Nedir?

Tiroid bezi; boynun ön kısmında, nefes borusunun önünde yer alan kelebek şeklinde bir iç salgı bezidir. Tiroid hormonlarının üretildiği bu salgı bezi, vücuttaki doku ve organların doğru çalışmasını sağlar. “Tiroid kanseri nedir?” sorunun cevabını ise tiroid bezinin içerisinde bulunan nodüllerin kötü huylu olması ile tanımlamak mümkündür. Diğer kanser türlerine oranla daha nadir görülen tiroid kanseri nedeni bilinmemekle birlikte kadınlarda daha sık görülmektedir. Cinsiyetin yanı sıra bazı faktörler de tiroid kanserine neden olmaktadır. Ayrıca tiroid kanseri erken yaşlarda ortaya çıkabileceği gibi tedavi ile yüksek oranda iyileştirebilen bir kanser türüdür. Bu yüzden de tiroid kanseri ölüm oranı diğer kanserlere göre düşüktür.

TİROİD NODÜLLERİ NEDİR?

Tiroid bezi yani tiroid dokusu farklı büyüklüklerde oluşabilen katı veya sıvı normal yapılardır.  Tiroid nodüllerinin büyük bir çoğunluğu kanser değildir ve hiçbir belirti vermeden büyüyebilir. Rutin sağlık kontrollerinde ya da muayene sırasında tesadüfen belirlenebilir. Ancak bazı tiroid nodülleri görünecek kadar büyüyerek farklı şikayetlere yol açabilmektedir.

TİROİD KANSERİ NEDEN OLUR?

Tiroid kanserleri tiroid nodüllerinden köken alan tümörlerdir. Ailede tiroid kanseri öyküsü olması, başka bir sebeple boyuna alınan radyasyon öyküsü ve hücresel düzeyde meydana gelen çeşitli mutasyonlar tiroid nodüllerinden kanser gelişimine neden olabilir.

TİROİD AMELİYATI NASIL YAPILIR ?

Tiroid Ameliyatı boyun çizgisi üzerinden küçük bir kesi açılması ile gerçekleştirilmektedir. Genel anestezi altında ameliyat yapılmaktadır. Tiroid bezinin damarlarının bağlanıp kesilip, tiroid dokusunun çıkarılması ile yapılmaktadır.Tiroid Ameliyatı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tiroid dokusu çıkartılırken ses tellerine dikkat edilmesi durumudur.

 

Trabzon tiroid cerrahisi

Trabzon tiroid kanseri cerrahisi